A kosár jelenleg üres.
Psoriasis (pikkelysömör) diagnózisa, kezelése
Fizikális vizsgálat
A legtöbb esetben egyszerű fizikális vizsgálattal is képesek diagnosztizálni a betegséget. A pikkelysömör tünetei jellemzőek és könnyen megkülönböztethetők más olyan állapotoktól, amelyek hasonló tüneteket okozhatnak.
Biopszia
Biopsziára kerül sor, ha tünetei nem egyértelműek, vagy ha orvosa meg akarja erősíteni a feltételezett diagnózist. A vizsgálattal megállapítható a pikkelysömör típusa is és kizárható más lehetséges rendellenesség vagy fertőzés.
Kezelési lehetőségek
A pikkelysömörre nincs gyógymód. A kezelések célja
- a gyulladáscsökkentés,
- a bőrsejtek növekedésének lassítása,
- a plakkok eltávolítása.
Helyi kezelések
Helyi kezelések esetében közvetlenül a bőrre felvitt krémek segíthetnek az enyhe vagy közepesen súlyos pikkelysömör tüneteinek csökkentésében.
A pikkelysömör helyi kezelései a
- helyi kortikoszteroidok,
- helyi retinoidok,
- D-vitamin analógok,
- szalicil sav, mely keratolitikus szer, és a
- hidratálók.
A helyileg alkalmazott szteroidok különböző kiszerelésekben, erősségekben és kombinációkban hatékony kezdeti terápiát jelentenek a tünetek gyors kontrollálására.
D3-vitamin-analógok pl. a kalcipotriol, első vonalbeli helyi szer a plakkos pikkelysömör és a közepesen súlyos fejbőr psoriasis kezelésére. Csökkenti a tüneteket a keratinociták proliferációjának (a bőr sejtek szaporodásának) és differenciálódásának modulálásával, valamint a T-limfociták aktivitásának gátlásával (gyulladás csökkentés). Több randomizált vizsgálat kimutatta, hogy hatékonysága nem rosszabb a legtöbb kortikoszteroidénál.
Szisztémás gyógyszerek
Közepesen súlyos vagy súlyos pikkelysömörben szenvedőknek és azoknak, akik nem reagáltak jól más típusú kezelésekre, szükség lehet szisztémás (gyógyszeres) kezelésre is, pl.:
- ciklosporin,
- metotrexát,
- biológiai szerek,
- orális retinoidok.
A ciklosporin csökkenti az immunrendszer reakcióját. Ez enyhítheti a pikkelysömör tüneteit, de azt is jelenti, hogy legyengül az immunrendszer, így könnyebben elkaphatók más betegségek. A lehetséges mellékhatások közé tartoznak a veseproblémák és a magas vérnyomás.
A metotrexát is elnyomja az immunrendszert. Hosszú távon súlyos mellékhatásokat okozhat, mint májkárosodás és a vörös- és fehérvérsejtek termelésének csökkenése.
Biológiai kezeléssel megakadályozzák az immunrendszer és a gyulladásos útvonalak közötti kölcsönhatásokat.
A retinoidok csökkentik a bőrsejtek termelését. A mellékhatások közé tartozik a hajhullás és a nyálkahártya kiszáradása. A kezelés abbahagyása esetén a tünetek visszatérnek.
Fényterápia
A kezeléshez ultraibolya (UV) vagy természetes napfényt használnak. A napfény elpusztítja a túl aktív fehérvérsejteket, amelyek megtámadják az egészséges bőrsejteket, és gyors sejtnövekedést okoznak. Mind az UVA, mind az UVB fény segíthet az enyhe vagy közepesen súlyos pikkelysömör tüneteinek csökkentésében.
A legtöbb közepesen súlyos vagy súlyos pikkelysömörben szenvedő ember számára előnyös a kezelések kombinációja. Vannak, akiknek egész életükben ugyanaz a kezelés hatásos a tünetek csökkentésére, míg másoknak időnként módosítaniuk kell a kezelést, ha bőrük már nem reagál az adott terápiára.
Étrend
A megfelelő táplálkozás segíthet a tünetek enyhítésében és a fellángolások csökkentésében.
Fontos a testsúlykontroll. Bár nem világos, hogy a testsúly hogyan hat össze a pikkelysömörrel, de felmérések szerint túlsúly esetén a fogyás csökkenti a tünetek erősségét.
Javasolt a telített zsiradékok bevitelének csökkentése (állati eredetű termékek pl. húsok, tejtermékek) és a telítettlen zsiradékok bevitelének növelése.
Vannak élelmiszerek, melyek triggerként viselkedhetnek, ezért érdemes kerülni őket, mint a
- vörös húsok,
- finomított cukrok,
- erősen feldolgozott élelmiszerek,
- tejtermékek.
Stresszkezelés
A stressz a pikkelysömör egyik kiváltó oka lehet. A stressz kezelésének és megküzdésének megtanulása segíthet csökkenteni a fellángolásokat és enyhíteni a tüneteket.
Feketéné Radó Barbara
dietetikus, egészségügyi tanár MSc
Hivatkozásjegyzék
Bakshi H, Nagpal M, Singh M, Dhingra GA, Aggarwal G. Treatment of Psoriasis: A Comprehensive Review of Entire Therapies. Curr Drug Saf. 2020;15(2):82-104. doi: 10.2174/1574886315666200128095958. PMID: 31994468.
Armstrong AW, Read C. Pathophysiology, Clinical Presentation, and Treatment of Psoriasis: A Review. JAMA. 2020;323(19):1945–1960. doi:10.1001/jama.2020.4006
Kim WB, Jerome D, Yeung J. Diagnosis and management of psoriasis. Can Fam Physician. 2017 Apr;63(4):278-285. PMID: 28404701; PMCID: PMC5389757.
Langley RG, Krueger GG, Griffiths CE. Psoriasis: epidemiology, clinical features, and quality of life. Ann Rheum Dis. 2005 Mar;64 Suppl 2(Suppl 2):ii18-23; discussion ii24-5. doi: 10.1136/ard.2004.033217. PMID: 15708928; PMCID: PMC1766861.
National Psoriasis Fundation. About Psoriasis. Last updated on 6/2/22. Psoriasis: Causes, Triggers and Treatments: National Psoriasis Foundation