A kosár jelenleg üres.
Munkahely és lelkiállapot
Mai, modern civilizációnk a kényelmen és a jóléten túl egy igen kellemetlen mellékhatást is hordoz magával.
Neveztessen azt, hogy a modern társadalomban az emberek nagy része SZORONG.
A szorongáskeltés pedig a munkáltatók, felettesek kezében egy igen hatékonyan működő eszköz lett - ha úgy tetszik modern "vesszőként" működik. Mielőtt megrökönyödnének és tiltakoznának, gondoljanak végig néhány dolgot: az üzleti életben éppen az ÜZLET mindenek előtt van.
Ezek után következik a kapcsolat, az életcél - és valahol a sor végén kullog az egyéniség és az önértékelés. Nos, ezektől megfosztva a magányos, legtöbbször szorongó ember már tetszés szerint felhasználható és irányítható - kicserélhető és manipulálható. Szomorú, de fel kell ismerni, hogy a technikai fejlődés megteremtette a keretet a modern kizsákmányolásnak. A szorongáskeltés már annyira része a hétköznapoknak, hogy nem is vesszük észre, nem figyelünk rá eléggé - pedig ez lassan ölő méreg. A legtöbb ember erről tudomást sem vesz, hiszen úgy gondolja, hogy teljesítményét és önfeláldozását kellően értékelik - és ez kézzelfogható hónap végén, a bankszámláján.
Hogyan próbálnak Önökben szorongást kelteni?!
A vezetők nagy része kihasználja hatalmát, hogy munkatársai jobb eredményeket produkáljanak
"SOS" feladatokkal halmozzák el a kollégákat, amelyek sokszor a problémamegoldó képesség határait súrolják
nem megalapozott döntések végrehajtása
mértéktelen túlórázás
Mindez kiegészül a mai korra jellemző munkahelyi bizonytalanság érzésével. Ezeket az elemeket legtöbbször magába fojtja mindenki, és tudat alatt lappangva, feldolgozatlanul óriási pszichés nyomásként nehezedik a legtöbb emberre. Ezek a tényezők pedig egy idő után az élettani egyensúly felbomlásához vezetnek, amelyek ellen a szervezet un. pszichoszomatikus tünetekkel tiltakozik. Ez pedig nem múlik el következmények nélkül. Természetesen nem minden munkahely ilyen. Az előbbiek bizonyítására néhány adat, amelyek a MOL Rt. egyik nagyobb területén végzett egészségügyi felmérés után kerültek napvilágra:
A megkérdezettek 40%-a alkalmanként, vagy egyáltalán nem mozog
Pszichés panaszok közül legtöbben az idegeskedésre panaszkodtak
A dolgozók fele reménytelennek érzi a jövőt
A dolgozók 30 %-nak szorongásos tünetei vannak
Leggyakoribb stresszhelyzetek:
- munkahelyi bizonytalanság
- leépítés, munkakörök megszűnése
- tehetetlenség
- megterhelés
- azonnali, sürgős feladatok
Változások, melyekkel nehéz lépést tartani
Ezek a stresszhelyzetek végül számos betegség kiváltói, esetleg kiújítói lehetnek. A szív - és érrendszeri betegségek, a keringési rendellenességek, a tumorok kialakulásához mindenképpen hozzájárulnak. Nem elhanyagolható az sem, hogy az alkoholizmus és az öngyilkosság kiváltó okai között is az elsők között van a stressz. Egy szomorú tény: hazánkban két év alatt háromszor annyian haltak meg szív - és érrendszeri betegségekben, mint az európai átlag.
Hogyan vehetjük észre?
A szorongás, depresszió nem minden esetben klinikai tüneteket jelent. Leginkább negatív érzelmi állapot, amelynek legfontosabb jellemzői a tehetetlenség, a kontrollvesztés érzése, mások iránti érdeklődés csökkenése, önvádlás, a jövő reménytelenségének érzése. A depresszió lényege a kilátástalan, kiúttalan lelkiállapot, az un. tanult tehetetlenség, amely igen súlyos következményekkel járhat: gyomorfekély, hirtelen szívmegállás. Ma Magyarországon - és a nyugati országokban is - a munkaképesség csökkenés, a leszázalékolás okai között második helyen már a pszichés problémák szerepelnek.
Ezért meghatározó a vezető viselkedése beosztottainak lelki egészségére vonatkozóan, ami a munka hatékonyságában nyilvánul meg.
Ezt a vezetői felelősséget kellene tudatosítani a munkahelyeken, hiszen a következmények egész életre szólóak lehetnek. A pszichés eredetű munkaképesség - csökkenés a közép - és felső rétegek betegsége. Bizonyos ideálnak való megfelelés, a szükségletek kielégítése ugyanis együtt jár a neurotikus eredetű munkaképesség - csökkenéssel. A tünetek közös háttértényezője valószínűleg az életmód, a fokozott igényeknek megfelelő túlterheltség. A felsorolt problémák természetesen megelőzhetők, ha azok hátterét feltárják, és beavatkoznak a megfelelő helyen. Észak - amerikai és nyugat - európai orvosok már bebizonyították, hogy az un. "magatartás-orvoslás" igen hatékony, és azok a dolgozók, akik kiegyensúlyozottak, hatékonyabban végzik a munkájukat is.
Modern balesetek
Az alkotóképesség, munkaképesség csökkenését tehát nem főként balesetek okozzák - hanem magatartási zavarok, szorongásos, depressziós állapotok, szív - és érrendszeri, gyomor és bélpanaszok. A szorongásos, neurotikus, depressziós tünet együttesben szenvedők tartós munkaképesség - csökkenésről panaszkodtak úgy, hogy szervi megbetegedés nem mutatható ki náluk! Ellátásukra az egészségügy mai szervezete nem készült fel, annak ellenére, hogy a betegek nagy része ilyen panaszokkal keresi fel orvosát. Ebben a megváltozott helyzetben a munkahelyek felelőssége is megsokszorozódott. A vállalatok vezetőinek célszerű hosszabb távon a dolgozók szempontjait is figyelembe véve dönteni, hiszen így nemcsak napi sikert, hanem éveken át tartó eredményeket produkálhatnak.